Jak uporządkować Finanse przed Nowym Rokiem

Zmniejsz zadłużenie

Masz kilka kredytów? Płacisz wysokie odsetki, gdy inni pożyczają pieniądze już po niższych stawkach? Przed Nowym Rokiem można jeszcze zdążyć na refinansowanie kredytu. Na święta wiele banków ma czas na najbardziej atrakcyjne oferty. Jeśli weźmiesz nową pożyczkę po niższej stawce i spłacisz wszystkie poprzednie, od przyszłego roku będziesz mógł płacić tylko raz w miesiącu jednemu bankowi i znacznie zmniejszyć płatność.
Otwórz depozyt

Noworoczny zgiełk zabiera dużo wysiłku i oczywiście pieniędzy. Ale pozostałe oszczędności mogą mieć czas, aby umieścić na depozyt do wiarygodnego banku: Twoje pieniądze będą kapać odsetki-pomoże to chronić oszczędności przed inflacją. Ale bądź ostrożny: zamiast depozytu Możesz spróbować narzucić polisę ubezpieczeniową lub inwestycję — inwestycje te nie są ubezpieczone przez rząd, w przeciwieństwie do depozytów, i nie gwarantują zwrotu. Jak uchronić się przed misselingiem, przeczytaj w tekście "jakie usługi mogą narzucić w banku zamiast lokaty".

Załóż indywidualny rachunek inwestycyjny (IIS)

Jak rok spotkasz-tak go spędzisz, mówią doświadczeni inwestorzy. Jeśli ty też chcesz spróbować sił na giełdzie, spróbuj otworzyć IIS do końca grudnia. To da Ci możliwość już w przyszłym roku uzyskania ulgi podatkowej-zwrotu 13% kwoty, którą wpłacisz na IIS.

Zostań inwestorem

Alternatywnie-fundusze można zainwestować w fundusz inwestycyjny lub kupić obligacje wiarygodnych firm. Jest całkiem możliwe, że do następnej walki dzwonków twoja równowaga znacznie wzrośnie. Pamiętaj jednak o ryzyku: inwestycje nie są ubezpieczone przez rząd, a im wyższy potencjalny zwrot z inwestycji, tym większa szansa na utratę wszystkich pieniędzy. Dlatego zanim zaryzykujesz oszczędności, rozważ zalety i wady — przeczytaj więcej na ten temat w tekście "co początkujący inwestor musi wiedzieć".

Uruchom swój projekt

Chcesz założyć własną firmę w Nowym Roku, nagrać album muzyczny lub wydać książkę? Dzięki crowdfundingowi nawet zupełnie obcy ci ludzie mogą wesprzeć Twój pomysł. A przed świętami jest powód, aby zaoferować potencjalnym "inwestorom" specjalne edycje prezentów lub pamiątki noworoczne jako dodatkową nagrodę za wsparcie finansowe twojego projektu. Jeśli zdecydujesz się wziąć kredyt na biznes - najpierw sprawdź, z jakich powodów banki najczęściej odmawiają przedsiębiorcom. Pozwoli to nie powtarzać błędów innych ludzi i zwiększyć swoje szanse na uzyskanie kredytu.

Zrób plan

Nie masz czasu, aby w tym roku zrobić wszystko, co chciałeś z finansami? Zamiast listu do Veliky Ustyug, napisz swój osobisty plan finansowy na przyszły rok. To nie tylko usprawni Twój budżet, ale pomoże zamienić marzenia w rzeczywistość — być może nawet bez pomocy Świętego Mikołaja.